Hon. Eduardo G. Montenegro
Acting Solicitor General
July 6, 1992 – August 10, 1992

 

 

 

 

 

 

Eduardo de Guia Montenegro was born on August 21, 1929 in Lemery, Batangas. His parents are Martiano Montenegro and Gregoria de Guia. Eduardo was married to Violeta Mercado of Gingoog City and was blessed with three children namely: Ma Columba Eleanor,

 

Jose Carlito and Ma. Dorothy. Eduardo Montenegro obtained his Bachelor of Laws under Class 1953 and Associate in Arts degree from the University of the Philippines. He graduated 5th Honors in Class and was elected member of PHI KAPPA PHI Honor society upon graduation.

He started his law practice right after graduation as an Associate Attorney in the law office of Senator Jose W. Diokno from 1953 to January 18, 1967. He became a District Judge of the Court of First Instance of Misamis Oriental from January 19, 1967 to October 4, 1974. In between this period he was detailed as District Judge at different provinces specifically Ilocos Sur at Vigan (September 1, 1970-March 1, 1971), Tarlac at Tarlac, Tarlac (March 8, 1971-June 7, 1971) and Bukidnon, Branches V and VI (October 29, 1972-August 1974). He became Assistant Solicitor General under the Office of the Solicitor General on September 7, 1981 to March 25, 1987. Eduardo Montenegro also became the Chairman of the Philippine Panel during the Extradition Treaties with Australia, Switzerland, Canada and Micronesia; Vice-Chairman of the Philippine Panel on RP-Malaysia Maritime Border Talks; Member of the Presidential Fact Finding Committee under the Administrative Order No. 182 on July 13, 1990 and also the Chairman of the Presidential Investigating Committee under the Administrative Order No. 246 on October 25, 1991. He also became an Acting Secretary of Justice at the Court of Appeals form May 14-21, 1990. He was appointed Associate Justice under the Court of Appeals on October 9, 1991 but has not assumed office. Eduardo Montenegro became Undersecretary of Justice at the Department of Justice Since March 26, 1987 until he became Acting Secretary of Justice on February 10, 1992 to June 30, 1992. He took his oath as Acting Solicitor General from Chief of Justice Andres R. Narvasa on July 6, 1992 under the Fidel V. Ramos Administration.

 

Office of the Solicitor General